Oddzielanie instrukcji
Składnia języka PHP jest w dużej mierze zapożyczona z języków takich jak C czy Perl, więc podobnie jak w tych dwóch językach, także w PHP instrukcje są od siebie oddzielane przy pomocy średnika (;). Umieszczamy go na końcu każdej instrukcji, chyba że chodzi o miejsce, w którym następuje przejście do trybu HTML. W takim przypadku średnik pomija się, a po danej linii znajduje się znak przejścia do HTML.
Komentarze
Kiedy w trakcie tworzenia kodu potrzebujemy coś oznaczyć dla siebie lub kogoś innego, to możemy się posłużyć komentarzami. Należy je jednak wpisać w taki sposób, by parser PHP nie potraktował ich jako części skryptu. Są trzy główne metody takiego oznaczania – dwie jednolinijkowe i jedna wielolinijkowa:
- jednolinijkowa zaczerpnięta z języków C/C++ – przez dopisanie komentarza po znaczniku //
- jednolinijkowa zaczerpnięta z powłok Unixa – przez dopisanie komentarza po znaczniku #
- wielolinijkowa – przez dopisanie komentarza w kilku linijkach pomiędzy znacznikami /* na początku i */ na końcu.
W każdym z tych przypadków znacznik jest komunikatem, że tekst wpisany po nim lub pomiędzy znacznikami w metodzie wielolinijkowej nie należy do skryptu i parser powinien go zignorować.
Zmienne
Zmienna jest oznaczonym identyfikatorem, któremu przypisano jakąś wartość. W języku PHP zmienne są opisywane przez znak dolara ($), który stawia się przed identyfikatorem. W PHP zmienne są znacznie łatwiejsze do obsługi niż w wielu innych językach. Już przy pierwszym użyciu przypisuje się im pewien obszar w pamięci, co nazywamy inicjalizacją zmiennej. Nazwy zmiennych zawsze zaczynają się od litery lub od „podkreślnika” (underscore), czyli znaku _. Po tym pierwszym znaku może nastąpić dowolny ciąg znaków (w tym liter i cyfr), które mają kod ASCII większy od 127. Należy pamiętać o tym, że zmienne są wrażliwe na wielkość znaków. Ciąg tych samych liter stanie się inną zmienną, jeżeli choć jedną z nich zmienimy z małej na wielką lub odwrotnie. W przypadku polecenia echo istotne jest też to czy wpisujemy parametry w apostrofach czy w cudzysłowach. Zmienne znajdujące się w apostrofach nadal są swoją nazwą, a wpisane w cudzysłowach zamieniają się na wartość.
Typy zmiennych
Zmienne dzielimy na:
- liczby całkowite (integer)
- liczby rzeczywiste (double)
- ciągi (string)
- tablice (array)
- obiekty (object)
W języku PHP istnieje także możliwość konwersji zmiennych całkowitych, które pierwotnie zostały zapisane w różnych formatach liczbowych.
Realizacja kursu PHP odbywa się na potrzeby szkolenia z pozycjonowania / SEO, a umiejętności nabyte podczas kursu przez jego uczestników zostaną wykorzystane w celu nauki optymalizacji stron oraz sklepów internetowych opartych na popularnych systemach zarządzania treścią (CMS).