13
Lip
2019

Składnia PHP

Oddzielanie instrukcji

Składnia języka PHP jest w dużej mierze zapożyczona z języków takich jak C czy Perl, więc podobnie jak w tych dwóch językach, także w PHP instrukcje są od siebie oddzielane przy pomocy średnika (;). Umieszczamy go na końcu każdej instrukcji, chyba że chodzi o miejsce, w którym następuje przejście do trybu HTML. W takim przypadku średnik pomija się, a po danej linii znajduje się znak przejścia do HTML.

Komentarze

Kiedy w trakcie tworzenia kodu potrzebujemy coś oznaczyć dla siebie lub kogoś innego, to możemy się posłużyć komentarzami. Należy je jednak wpisać w taki sposób, by parser PHP nie potraktował ich jako części skryptu. Są trzy główne metody takiego oznaczania – dwie jednolinijkowe i jedna wielolinijkowa:

  • jednolinijkowa zaczerpnięta z języków C/C++ – przez dopisanie komentarza po znaczniku //
  • jednolinijkowa zaczerpnięta z powłok Unixa – przez dopisanie komentarza po znaczniku #
  • wielolinijkowa – przez dopisanie komentarza w kilku linijkach pomiędzy znacznikami /* na początku i */ na końcu.

W każdym z tych przypadków znacznik jest komunikatem, że tekst wpisany po nim lub pomiędzy znacznikami w metodzie wielolinijkowej nie należy do skryptu i parser powinien go zignorować.

Zmienne

Zmienna jest oznaczonym identyfikatorem, któremu przypisano jakąś wartość. W języku PHP zmienne są opisywane przez znak dolara ($), który stawia się przed identyfikatorem. W PHP zmienne są znacznie łatwiejsze do obsługi niż w wielu innych językach. Już przy pierwszym użyciu przypisuje się im pewien obszar w pamięci, co nazywamy inicjalizacją zmiennej. Nazwy zmiennych zawsze zaczynają się od litery lub od „podkreślnika” (underscore), czyli znaku _. Po tym pierwszym znaku może nastąpić dowolny ciąg znaków (w tym liter i cyfr), które mają kod ASCII większy od 127. Należy pamiętać o tym, że zmienne są wrażliwe na wielkość znaków. Ciąg tych samych liter stanie się inną zmienną, jeżeli choć jedną z nich zmienimy z małej na wielką lub odwrotnie. W przypadku polecenia echo istotne jest też to czy wpisujemy parametry w apostrofach czy w cudzysłowach. Zmienne znajdujące się w apostrofach nadal są swoją nazwą, a wpisane w cudzysłowach zamieniają się na wartość.

Typy zmiennych

Zmienne dzielimy na:

  • liczby całkowite (integer)
  • liczby rzeczywiste (double)
  • ciągi (string)
  • tablice (array)
  • obiekty (object)

W języku PHP istnieje także możliwość konwersji zmiennych całkowitych, które pierwotnie zostały zapisane w różnych formatach liczbowych.

Realizacja kursu PHP odbywa się na potrzeby szkolenia z pozycjonowania / SEO, a umiejętności nabyte podczas kursu przez jego uczestników zostaną wykorzystane w celu nauki optymalizacji stron oraz sklepów internetowych opartych na popularnych systemach zarządzania treścią (CMS).

Share

Możesz się także zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 5 =