16
Lip
2019

Podstawy PHP

PHP to język skryptowy wykorzystywany w celu rozszerzania możliwości stron WWW. Jego składnia przypomina uproszczoną wersję języków programowania takich jak C czy też C++. 

Osadzanie skryptów PHP

Odpowiednie rozszerzenie jest kluczowe, aby serwer WWW rozpoznał skrypt PHP. Pośród dostępnych rozszerzeń, w zależności od wersji mamy do dyspozycji .php3, .php, .php4 lub .phtml. Dzięki temu serwer będzie wiedział, że pliku nie należy wyświetlać bezpośrednio, ale należy go w pierwszej kolejności przepuścić przez parser PHP. 

Oprócz zapisania skryptu z odpowiednim rozszerzeniem, należy umieścić go w odpowiednim miejscu, tzn. w katalogu, z którego serwer WWW będzie mógł czerpać dane. 

Rozpoczynając przygodę z PHP, warto jest zapoznać się z niby-funkcją echo. Polecenie to służy do tego, aby wysłać tekst podany jako jej parametr do przeglądarki. 

Błędy i debuggowanie

Podczas wykonywania skryptu, parser PHP ma za zadanie sprawdzić jego poprawność. Jeśli wykryty zostanie błąd, otrzymamy odpowiedni komunikat, jednak sam skrypt zostanie wykonany do momentu, w którym rzeczony błąd się pojawił. Przy komunikacie otrzymamy również informacje o typie błędu oraz jego konkretnej lokalizacji (plik oraz linia skryptu w której zaszedł). 

W czwartej wersji, PHP nie posiada debuggera. Trzecia wersja oferowała możliwość debuggowania po ustawieniu odpowiednich opcji w konfiguracji PHP. Ta metoda jest jednak dosyć skomplikowana i wymaga włączenia administratora danego serwera (najlepiej jeśli programista jest jednocześnie również administratorem). Można jednak tego dokonać w dużo łatwiejszy sposób. W tych miejscach skryptu, w których działa on, nie spełniając założeń lub powoduje błędy, należy wykorzystać polecenie echo do wyświetlenia interesujących nas zmiennych. 

Kurs PHP 

Niniejszy kurs PHP jest realizowany na potrzeby szkolenia z dziedziny pozycjonowania oraz SEO. Wszystkie pozyskane umiejętności zostaną wykorzystane do nauki optymalizacji stron WWW i sklepów funkcjonujących na popularnych systemach CMS.

Share

Możesz się także zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight + three =